Zdrowe Odchudzanie

Osteoporoza (łac. osteoporosis) – jest to jedna z głównych chorób kości, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej. Powoduje to  zwiększoną skłonność  do złamań oraz osłabienie przestrzennej struktury kośćca. Ważne jest uświadomienie sobie, że choroba ta, nie tylko dotyczy kobiet w wieku menopauzalnym – mimo iż u nich jest najczęstsza (wg. szacunków WHO jest to 30% kobiet po menopauzie), ale dotyka  również mężczyzn jak i  ludzi młodych. Wypada jednak wiedzieć, że osteoporoza to nie wyrok skazujący-można, a nawet należy ją leczyć, natomiast od młodości można jej zapobiegać.

Wcześniejszym nie tak bardzo zaawansowanym stanem zmniejszonej, lecz nie osiągającej jeszcze rangi zdegenerowania masy kości jest osteopenia. Jest to fizjologiczny stan utraty gęstości kości u każdego człowieka, który nieleczony prowadzi do osteoporozy. Przeważającym problemem w przypadku niedojrzałych kości jest niewłaściwe i nieprzemyślane odżywianie. Zaczerpnięty z zachodu “fastfoodowy” tryb odżywiania się (hamburgery, zapiekanki, chipsy, frytki, batony) faszeruje młody organizm węglowodanami i tłuszczem. Nie znajdziemy tu makro- (wapń) i mikroelementów, witamin, czy chociażby wartościowego białka. Warto też zdać sobie sprawę, że produkty takie jak coca-cola czy pepsi oraz sól i konserwanty dodatkowo wypłukują wapń z kości. Można jednak w bardzo prosty sposób zapanować nad osteopenią choćby poprzez odpowiednią dietę, ruch na świeżym powietrzu, gimnastykę, ograniczone korzystanie z kąpieli słonecznych, odrzucenie tego, co dla naszych kości szkodliwe i uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów dostępnymi na rynku suplementami.

Czynniki ryzyka

 • Jednym z ważniejszych czynników chorobotwórczych jest menopauza u kobiet. Zwiększenie ryzyka zachorowania powodowane jest niedoborem takich hormonów jak estradiol i progesteron. W okresie menopauzy kobieta może tracić nawet do 7 proc. masy kostnej rocznie.
 • Budowa ciała ma również istotny wpływ na rozwój choroby, ponieważ osoby wątłe o drobnych kościach są znacznie bardziej narażone na osteoporozę, niż te o masywnej budowie ciała.
 • Wiek – im starszy człowiek tym ryzyko wystąpienia choroby jest większe, zaś najbardziej narażoną grupą wiekową bez w względu na płeć są osoby powyżej 65 roku życia.
 • Płeć – osteoporoza jest znacznie bardziej powszechnym schorzeniem u kobiet, niż u mężczyzn, co ma związek z wcześniejszym występowaniem menopauzy, niż andropauzy u mężczyzn.
 • Rasa – znacznie częściej chorują osoby białe i żółte, niż przedstawiciele rasy czarnej.
 • Czynnik ryzyka zachorowania na owe schorzenie możemy także odziedziczyć. Skłonność do zachorowania dziedziczymy po matce, więc jeśli nasza matka lub babcia chorowały na tę chorobę, ryzyko wystąpienia jej u nas jest znacznie większe niż u innych osób.
 • Inne czynniki to zaburzenia miesiączkowania lub pierwotny albo wtórny jej brak, przedwczesne wygaśnięcie aktywności jajników, szereg czynników związanych z dietą i otoczeniem, do których należą przede wszystkim niedobór wapnia i witaminy D, nadmiar sodu, siedzący tryb życia oraz różnego rodzaju używki.

  Osteoporoza a dieta

  Osteoporoza należy do grupy schorzeń, w których dieta ma olbrzymie znaczenie. Wiedza, że sposób odżywiania się może mieć wpływ na czas ujawnienia się i tempo rozwoju osteoporozy jest naszą potężną bronią. Należy tylko umieć odpowiednio z niej skorzystać. Podczas tworzenia schematu odżywiania, który ma chronić przed osteoporozą, obowiązują ogólne zasady żywienia racjonalnego. Szczególny nacisk kładzie się jednak na spożywanie pokarmów bogatych w wapń i witaminę D (mleko i nabiał), składniki odżywcze i mineralne, natomiast zaleca się ograniczanie tych produktów, które są wręcz szkodliwe dla naszych kości np. napoje gazowane. Wiadomo również, że inne oczekiwania dietetyczne ma wzrastający i szybko zmieniający się organizm dziecka, a inne rozwinięte ciało osoby dorosłej.

  Comments are closed.

  Klub CaliVita Sklep Zdrowia
  seo katalog|Darmowy Katalog Stron Internetowych|katalog stron internetowych www|Katalog Stron